Naše exkurze do firmy Koenig & Bauer Grafitec Dobruška

22.6.2024 | Exkurze

Tam Tam

Studenti 1. ročníku oboru Mechanik seřizovač se podívali do dobrušské firmy Koenig & Bauer Grafitec Dobruška...

„Jedno červnové dopoledne se celá naše třída vypravila na exkurzi do firmy Koenig & Bauer Grafitec. Sešli jsme před vrátnicí, kde si nás vyzvedl náš pan učitel Jakub Tschöpa, který zde také pracuje. Tam jsme si také kvůli bezpečnosti oblékli reflexní vesty a vydali jsme se do učebny, kde jsme byli poučeni o bezpečnosti práce. A pak už jsme vyrazili na samotnou exkurzi. 

Začínali jsme na stanovišti přípravy materiálu, kde se řezal materiál. Zároveň  jsme se také seznámili s průvodní technickou dokumentací, která provází každou zakázku a obsahuje technologický postup a technický výkres. 

Potom jsme viděli ruční pracoviště, kde se materiál a hotové dílce odjehlují, regulují a rovnají pod lisem. 

Pokračovali jsme k automatizovaným pracovištím s CNC obráběcími, a to hlavně frézovacími centry s automatickou výměnou nástrojů a vícepaletovými systémy. Na těchto strojích pracovala většinou vícestrojová obsluha, kde jeden pracovník má na starosti více strojů. Líbilo se nám, že jsme se mohli zeptat pracovníků ve výrobě na jejich konkrétní pracovní zkušenosti se strojem.

Přes dílenskou kontrolu, kde jsou jak ruční, poloautomatické a automatické měřící přístroje, jsme došli k soustružnicko obráběcím centrům s jinými systémy výměny nástrojů a viděli jsme jiný pohyb obrobku – automatický zásobník polotovaru (bezobsluhové přepínání obrobku).

Po dobu celé exkurze, kdy jsme prošli téměř celý areál, nám pan učitel všechno podrobně popisoval. Dále jsme si prohlédli i další strojové vybavení, kde nás upoutaly konvenční stroje, bez kterých se ani tato výroba přesných tiskařských strojů neobejde, jako klasické soustruhy, frézy, brusky a mnoho dalšího. 

Nahlédli jsme i do seřizovny nástrojů pro CNC obráběcí stroje, kde nám ukázali měřící zařízení pro měření vstupních hodnot nástroje pro CNC výrobu a předvedli nám některé typy upínacích systémů. Také jsme si popisovali jednotlivé nástroje pro různé typy obrábění i druhy držáků nástrojů. Tady nás zaujal především polygonální typ upínání. 

Pan učitel nám ukázal i spoustu praktických věcí, které se nám určitě budou hodit při studiu, například jsme se poměrně dlouho zdrželi v přípravkárně, kde se chystají upínací stavebnice pro složitější díl atd. 

Exkurzi jsme zakončili v hale, kde se tiskařské stroje montují. Nás nejvíc upoutala jejich váha, protože váží neuvěřitelných 15 tun. 

Celá exkurze byla moc zábavná, poučná a pro nás užitečná. A věříme, že ne poslední, protože dvě vyučovací hodiny, které jsme takto strávili, utekly jako voda,“ svěřili se se svými zážitky studenti 1. ročníku oboru Mechanik seřizovač.