Návštěva Prahy - Staroměstské radnice a České národní banky

19.2.2019 | Exkurze

Výhled z věže Staroměstské radnice Výhled z věže Staroměstské radnice

13. února 2019 jsme se byli podívat v České národní bance

S velkým očekáváním jsme se 13.2.2019 v Praze vydali nejprve na Staroměstskou radnici. Zajímala nás historie, naší skupině se líbilo sklepení radnice, kde bývalo vězení s hladomornou. Starobylé zdi rekonstruované památky ukrývající historii jsme propátrali s průvodcem až na místnost s mechanismem orloje, kam nesmí nikdo kromě hodinářů, kteří se o orloj starají. Poté jsme vystoupali na radniční věž, z které byl krásný výhled na náměstí a na les věží a věžiček Prahy. 

Střídali jsme se spolužáky před budovou České národní banky. Při vstupu do budovy jsme procházeli detektorem kovů a batohy nám kontrolovala bezpečnostní služba skenerem. Po prohlídce jsme odložili batohy, bundy a všechny ostatní věci do šatny a zaměstnanec banky nám přiblížil ve filmu historii České národní banky a dále jsme v prostorách trezoru shlédli výstavu starých platidel. Pod ultrafialovým světlem jsme mohli posoudit pravost bankovek nebo i dokladů. Ke konci exkurze, než jsme odešli, jsme si mohli vyzkoušet jak těžká je cihla zlata oproti stejně velkým vyrobeným ze dřeva, železa nebo olova.

Cestou zpátky jsme porovnávali naše dojmy s naší druhou skupinou, která absolvovala stejný program obráceně a plánovali si, kam bychom se rádi podívali příště.