Nejlepší konstrukce Formule 1

12.6.2012 | Formule 1

Ilustrační fotografie Ilustrační fotografie

NEJLEPŠÍ KONSTRUKCE F1 V CELOSTÁTNÍM FINÁLE ČESKÉ REPUBLIKY. Gratulujeme našemu týmu FofrForm za fascinující vítězství!

V soutěži F1 ve školách vyhráli v kategorii o nejlepší konstrukci modelu 

Tým studentů ze Střední školy – Podorlického vzdělávacího centra z Dobrušky postoupil ze semifinálového soutěžení do celorepublikového finále, které proběhlo 9. června 2012 v moderním interaktivním centru Techmania Science Centre v Plzni, odkud si odvezli cenu za„nejlepší konstrukci modelu“. Co předcházelo výhře v této kategorii?

Především si studenti soutěžního týmu – s názvem FofrForm, rozdělili úlohy a zodpovídali si za svůj podíl práce v týmu. Manažerka týmu Terka Štursová se postarala o zajímavé uspořádání prezentačního boxu. Zástupce manažerky Zdeněk Novák o zajištění potřebných finančních prostředků od sponzorů na pokrytí nákladů spojených s veškerou činností týmu.

Design inženýři Vojtěch Pavel, Filip Vencl a Honza Bahník upravili konstrukční provedení semifinálové závodní formule, které vytvořili v CAD software SolidWorks jako 3D model. Pomocí tohoto software také model zkontrolovali ve virtuálním aerodynamickém tunelu. Zároveň museli hlídat, aby návrh formule vyhovovat přísným technickým parametrům. Výrobní inženýři Zdeněk Gregor a Tomáš Votroubek pak vytvořili program pro CNC frézování pomocí software SolidCAM a ve školních dílnách na CNC frézce model formule vyrobili. Celý tým pak veškerou svoji práci obhajoval na finálovém klání a samozřejmě také s formulí na 20 metrové dráze závodil.

Je potřeba říct, že takto náročná studentská aktivita se neobejde bez podpory podnikatelských společností. Mezi sponzorské společnosti patřila společnost KBA-Grafitec, s.r.o. z Dobrušky, společnost IndiGO group s.r.o. z Rychnova nad Kněžnou, společnost SolidVision z Brna. Tyto společnosti umožnili studentům vycestovat jak na testování, tak na závody a jejich podpora se orientovala také na zdárnou prezentaci na soutěži. Se studenty vymýšlela nejvhodnější použití ložisek společnost Segment Industries, s.r.o z Valu a také jim ložiska zajistila. Společnost Svoboda – dopravní a inženýrské stavby, a.s. z Meziměstí přinesla týmu mimo finanční podpory i předávání zkušeností z vlastních automobilových závodů. Díky společnosti Bripra studenti mohli svoji celoroční činnost v soutěži prezentovat na vlastním webu: www.fofrform.cz. Všechny uvedené sponzorské společnosti doplňuje patron týmu,kterým je město Dobruška. 

A co říci závěrem – v Dobrušce, ve městě v podhůří Orlických hor, studenti třetího ročníku SŠ-PVC byli schopni obstát svými odbornými znalostmi a dovednostmi ve srovnání se studenty středních odborných škol, průmyslových škol a gymnázií z celé České republiky. Patří jim obdiv za jejich vytrvalost, aktivní nasazení, poctivou práci nad rámec školních povinností a poděkování za úspěšné reprezentování regionu Podorlicka.