Nový vláknový laser už je náš

9.5.2021 | Škola

Nový vláknový laser Nový vláknový laser

Dovezli nám náš nový vláknový laser, CNC obráběcí centrum, plotter, CNC soustruh a digitální profil projektor.

Ve středu se v areálu naší školy zcela nečekaně objevil velký jeřáb pro zvedání těžkých břemen. Zaparkoval u nové budovy na cestě k ředitelně. Vypadalo to, že bude nadzvedávat střechu nové budovy…ale vše bylo jinak. Opravdu zvedal těžké břemeno, ale nebyla to střecha. Byl to 10 tun vážící CNC Vláknový laser (Fiber Laser) HD-FO 3015 od firmy Fortmetal, který vysokou rychlostí řeže plechy ve 2D rozměrech a který pracuje na principu „letmé optiky“, kdy plech (nebo jiný materiál) leží na stole, který se spolu s laserovou hlavou pohybuje ve tříosém systému. Celý laser je ovládán v počítačových programech CAD a CAM. A věřte, bude to naše nová učební pomůcka, která výrazně rozšíří znalosti a dovednosti studentů v souladu s požadavky potřeb průmyslu 4.0!

Jenomže dostat toho „drobečka“, který si hověl na celé korbě náklaďáku, do nové budovy na místo, kde už stojí, také nebylo jednoduché. Zabírá totiž téměř třetinu největší laboratoře v přízemí. Ale profesionální firma Oty Schönfelda to bravurně zvládla a dnes už máme laser doma. 

A aby mu v tak velkém prostoru nebylo smutno, přestěhovaly se k němu ještě CNC obráběcí centrum, plotter, CNC soustruh a digitální profil projektor. Tyto stroje ještě doplní nové pětiosé obráběcí CNC centrum a nová výpočetní technika, která najde své místo v řídícím centru za skleněnou stěnou. 

Když vidíme, jak se nová budova postupně zaplňuje novými stroji a učebními pomůckami, věříme, že jsme toho malého nepřítele porazili a že opravdu od 1. září začneme v nové školní budově plnohodnotně učit.