Podívali jsme se do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky

1.3.2020 | Exkurze

Ilustrační fotografie Ilustrační fotografie

Studenti třídy 1ITM a 2OKZ se podívali do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR

Do autobusu, který zastavil ve středu ráno 26. února před naší školou, nastupovala skupinka studentů třídy 1ITM a 2OKZ s tím, že jedou do Prahy. Tentokrát to ale nebyl výlet do Prahy, ale exkurze do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Studenti 2. ročníku už tušili, co je čeká, neboť toto téma probírali ve škole v Občanské nauce, prváci byli plni očekávání. Všichni ale věděli, že je do této důležité státní instituce pozval poslanec a zároveň bývalý žák naší  školy Petr Sadovský. Ten také slíbil, že je v těchto státních reprezentativních prostorách přivítá. Bohužel ho ale jeho poslanecké povinnosti zavály úplně jinam, tak za sebe poslal náhradu, svého asistenta. Muže velmi sympatického, který pro všechny připravil velmi příjemné odpoledne. 

A tak po důkladné osobní prohlídce viděli hlavní sál, kde jednají poslanci a kde se mohli postavit za mikrofony a zažít tak pocit, který zažívají třeba představitelé státu. I pohled z míst, kde svoje poslance sledují diváci, byl také zajímavý. Pak se posadili do křesel, kde sedávají a zasedají poslanci ze zemědělského výboru. Prošli se po rudém koberci, který pokrývá reprezentativní schodiště, po kterém do Poslanecké sněmovny vcházejí významné státní návštěvy. 

Vymotali se z labyrintu chodeb několika budov, které tvoří Poslaneckou sněmovnu Parlamentu ČR, aby viděli zasklenou dvoranu, kde probíhají tiskové konference po zasedání sněmovny. Přitom se od velmi zapáleného průvodce dozvídali informace o historii a o činnosti Poslanecké sněmovny. Některé udivilo, že komplex budov sněmovny tvoří tři hlavní paláce, a to Thunovský palác, palác Šternberských a palác Smiřických a několik bývalých měšťanských domů. 

Hlavní sál sídlí v Thunovském paláci a býval původně divadlem. Poslanci si proto prý stěžují, což si vichni všimli a také na galerii okusili, na nepohodlné sedačky, které původně byly sedačkami divadelními. To ale nebyla jediná zajímavost, kterou se studenti z naší školy při své návštěvě v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky dozvěděli…