Vyrazili jsme do Muzea starých strojů a technologií v Žamberku

18.6.2019 | Exkurze

Ilustrační fotografie Ilustrační fotografie

Třídy 1OK, 2KZ a 2OK vyrazily na výlet do zcela netradičního a ne tak známého muzea v Žamberku

Dny těsně před koncem školního roku ve školách už od nepaměti patří výletům. Tak tomu je i v naší škole, proto není divu, že i předposlední pondělí školního roku před bránou školy postávala skupinka studentů, která čekala na zájezdový autobus, který je měl odvézt do Muzea starých strojů a technologií v Žamberku. Už ten název nás směřoval k tomu, že dopoledne strávíme v prostředí nám tak blízkém, a to mezi stroji. Ty však budou z doby, o které si čteme jenom v knížkách.
Už příjezd k muzeu byl zajímavý. Úzká silnice kolem řeky a na jejím konci louka s bývalou textilkou firmy Vonwiller, ze které se stává interaktivní centrum zaměřené na vývoj technologií v Rakousku-Uhersku a následně v Československu. Nás překvapilo, že šlo o starý mnohdy ještě neopravený industriální areál, ve kterém jsme vůbec nečekali, co jsme pak objevili v zanedbaných dílnách a v samotné hlavní budově. Byly to doslova poklady z doby parních strojů z 19. a počátku 20. století a sbírka předválečných a poválečných automobilů a motocyklů různých značek a modelů. To je totiž hlavní činnost party nadšenců, kteří zde opravují a renovují právě staré parní stroje, parní lokomotivy a automobily i motocykly. Některé si nechávají ve svém muzeu, jiné opravují na zakázku zákazníkům z celého světa.
Poutavý výklad zdejšího průvodce a zcela netradiční prostředí a stroje, které uvidíte možná jenom v technickém muzeu, to byl zážitek, na který budeme dlouho vzpomínat…a ještě něco zajímavého jsme tu objevili. Byla to stará čistička na slámu s nápisem „J. Šeda, Dobruška“. A čím byl tak zajímavý? Vyráběl se totiž v místech, kde se dnes učíme my! Naše škola totiž sídlí v prostorách bývalé továrny na hospodářské stroje, kterou vlastnil Josef Šeda.