INFORMAČNÍ TECHNOLOGIE se zaměřením na programování, vývoj aplikací a robotiku

Uplatnění absolventa

Absolvent se uplatní především jako technik informačních technologií, pracovník uživatelské technické podpory, správce operačních systémů a správce aplikací. Absolvent je připraven navrhovat a realizovat HW řešení odpovídajících účelu nasazení ve všech podnicích v místním regionu včetně institutů samosprávních celků. Zná údržbu prostředků IT z hlediska HW včetně instalace a správy operačních systémů různých platforem a aplikačního SW.

Může navrhovat, realizovat a administrovat počítačové sítě včetně bezdrátových sítí moderních standardů. Uplatní se také v oblasti programování a vývoje uživatelských, databázových a webových řešení.

Může se uplatnit jako provozní technik při řízení průmyslových robotů, manipulátorů a jejich subsystémů. Je připraven provádět vysoce kvalifikovaný prodej prostředků IT a spotřební elektroniky včetně poradenství. Má rovněž předpoklady ve své profesi provozovat samostatnou podnikatelskou činnost.

Absolvent může také pokračovat ve vysokoškolském studiu a získat tak vzdělání bakalářské popř. magisterské.

Organizace výuky

Příprava žáků je organizována jako čtyřleté denní studium. Organizuje se teoretickou výukou a praxí v rozsahu stanoveném učebním plánem. Výuka probíhá v běžných školních učebnách a také ve školních laboratořích – PC učebny, laboratoř počítačového hardware, laboratoř s PLC automaty, nebo i na smluvních pracovištích školy u právnických a fyzických osob v regionu.

Součástí výuky jsou sportovní kurzy (lyžařský, sportovně turistický – lyže, kola, voda), studijní jazyková stáž s návštěvou zahraniční školy, kulturně výchovné akce (divadelní a filmová představení, přednášky, výchovné pořady apod.) a další aktivity vyplývající z ročního plánu školy (studentské konference, odborné soutěže apod.)

V průběhu studia je realizována odborná praxe v minimálním rozsahu 4 týdnů, a to tímto způsobem:

  • v 2. a 3. ročníku je zařazena desetidenní souvislá praxe v reálných pracovních podmínkách na pracovištích fyzických a právnických osob
  • v průběhu studia jsou realizovány odborné exkurze - 2-3 dny ve školním roce

Vzdělávání je ukončováno maturitní zkouškou. Maturitní zkouška se skládá ze společné a profilové části. Společná část maturitní zkoušky (tzv. státní maturita) se skládá ze zkoušek daných příslušným právním předpisem. Profilová část se skládá z praktické a ústní části.

Praktická část maturitní zkoušky sestává z tzv. výpočtové a praktické části. Otázky výpočtové části zahrnují průřez učiva předmětů Základy elektrotechniky, Číslicová technika a Elektronika. Zadání praktické části je odrazem obsahu učiva v předmětech Hardware, Programování a vybavení software, Programování mikropočítačů a PLC automaty.

Ústní část má dva volitelné předměty - 1. volitelný předmět ústní části profilové maturitní zkoušky je odrazem obsahu učiva v předmětech Programování a vývoj software a Operační systémy nebo předměty Informační a komunikační technologie, Hardware a Počítačové sítě. 2. volitelný předmět je odrazem obsahu učiva v předmětech Automatizace a robotika nebo Programování mikropočítačů.