Poznávali jsme historii města, ve kterém máme školu

22.2.2020 | Exkurze

Ilustrační fotografie Ilustrační fotografie

Studenti učebních oborů ze třídy 3KOZ vyrazili za historií do dobrušského muzea, domku F. L. Věka a na radnici

V rámci předmětu Český jazyk a literatura mají studenti učebních oborů poznávat také českou historii. Proto není divu, že skupinka mladých mužů z oborů Nástrojař, Obráběč kovů, Strojní mechanik a Klempíř vyrazila společně se svojí češtinářkou po stopách dobrušské historie a po stopách slavných dobrušských rodáků. V městském muzeu se dozvěděli o těch třech nejvýznamnějších, kterými byli tři Františkové, František Vladislav Hek, známý z díla A. Jiráska a také z televizního seriálu jako F. L. Věk, pak František Adolf Šubert, první ředitel Národního divadla, a tím posledním byl světově známý zakladatel abstraktního malířství František Kupka. 

To ale nebylo to jediné, co je v muzeu zaujalo. Byl to i mamutí kel, nejstarší exponát v muzeu. Pak židovská očistná lázeň zvaná mikve, jedna ze sedmi přístupných, které v České republice máme. Překvapilo je také několik vydání knihy Babička. Vůbec totiž netušili, že i Magdalena Marie Čudová, která je tou slavnou Babičkou, se narodila v Dobrušce, tedy v její části Křovice.

V rodném domku F. L. Věka – Heka se všichni přenesli do období, kdy zde malý František žil, a na chvíli se stali jeho kamarády, kteří s ním díky výkladu zdejší průvodkyně prožili celý jeho život.

Posledním místem dobrušského putování nenápadné skupinky studentů ještě byla radnice. V reprezentačních prostorách této nepřehlédnutelné dobrušské dominanty je zaujaly prvotiny Františka Kupky, a to hlavně pohled na Dobrušku z Belvederu. Ve věži si pak alespoň symbolicky vyzkoušeli mučící nástroje, které byly součástí expozice dobrušského hrdelního práva. V samotném závěru tohoto příjemného dopoledne si ještě „vyběhli“ na ochoz radniční věže. Tady z výšky 40 m obdivovali nejen Dobrušku z ptačí perspektivy, ale i siluetu Orlických hor zahalenou v tmavých mracích. 

Takové tedy bylo jedno deštivé únorové páteční dopoledne, kdy několik mladých mužů obohatilo svůj strojařský život i o zážitky z historie města, kde mají svoji školu.